W dniach 31 maja – 2 czerwca 2019r., w uzdrowiskowej miejscowości Połczyn-Zdrój, Fundacja „Dom Sędziego Seniora” zorganizowała wspólnie ze środowiskiem sędziów okręgu szczecińskiego spotkanie sędziów w stanie spoczynku. Była to już druga impreza, organizowana pod nazwą „Spotkania Połczyńskie”. W zeszłorocznych Spotkaniach uczestniczyli głownie sędziowie szczecińscy. W tym roku zainteresowanie wydarzeniem było już szersze. Gościliśmy sędziów z okręgu szczecińskiego, koszalińskiego, gdańskiego, a nawet warszawskiego. Część z uczestników skorzystała też z oferty przedłużenia pobytu w Połczynie, korzystając z oferty sanatorium przygotowanej dla sędziów w ramach współpracy, jaką Fundacja „Dom Sędziego Seniora” nawiązała z tamtejszym Sanatorium „Marta” i pensjonatem „Hopferówka”.

„Spotkania” to propozycja  wydarzenia służącego aktywizacji i integracji środowiska sędziów w stanie spoczynku oraz propagowaniu idei powstania domu seniora dla sędziów. W tym zakresie ważnym punktem imprezy było spotkanie z SSA Maciejem Żelazowski, byłym Prezesem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, który podzielił się swoimi przemyśleniami na temat roli sędziów w stanie spoczynku w budowaniu solidarności środowiska sędziowskiego i w przekazywaniu etosu służby sędziowskiej. Rozmowy na te tematy prowadzone były także kolejnego dnia, pokazując potrzebę i możliwości angażowania sędziów w stanie spoczynku w działania na rzecz środowiska. Potwierdziły też zainteresowanie  powstaniem  domu seniora dla sędziów. Czynnym uczestnikiem tych rozmów był również Pan Prezes Sądu Okręgowego w Koszalinie SSO Marek Ciszewski.

Ważnym elementem „Spotkań” stały się wydarzenia kulturalne, organizowane dla sędziów uczestniczących w imprezie. Z założenia organizatorów część tych wydarzeń jest też otwartych i dostępnych dla mieszkańców Połczyna i przebywających w tej miejscowości  kuracjuszy. W tym roku takimi wydarzeniami były: występ chóru Cantus, pokaz filmu muzycznego „Świdwie Sanctus”, recital Lecha Dyblika i wystawa rysunków sędziego Arkadiusza Krupy. Wydarzeniem organizowanym w ramach naszej imprezy było też spotkanie uczniów  Szkoły Podstawowej nr 1 w Połczynie-Zdroju z Panią SSR Anną Rutecką-Jankowską z Sądu Rejonowego w Białogardzie i z jej mężem radcą prawnym Wojciechem Jankowskim, którzy w ramach edukacji prawnej przybliżyli podstawowe zagadnienia systemu prawnego i znaczenie prawne niektórych sytuacji, z jakimi młodzież spotyka się lub w jakich uczestniczy. Serdecznie dziękujemy Pani Sędzi i Panu Mecenasowi za ich zaangażowanie i wzbogacenie programu naszej imprezy. 

W opinii uczestników „Spotkań Połczyńskich” jest to ważna inicjatywa, dzięki której sędziowie w stanie spoczynku  mają możliwość nie tylko się spotkać, ale też wypracować różne formy aktywności służące środowisku sędziowskiemu, jak i realizacji celów, dla których działa Fundacja „Dom Sędziego Seniora”. Uczestnicy tegorocznych Spotkań zgodnie wyrazili zainteresowanie kontynuacją tej imprezy, co z przyjemnością podchwyciliśmy.

Osoby zainteresowane udziałem w przyszłorocznych spotkaniach, jak również włączeniem się w ich organizację zachęcamy do kontaktowania się z Fundacją.

admin

admin has blogged 30 posts