W dniach 13 – 15 grudnia 2019 roku Fundacja Dom Sędziego Seniora zorganizowała w Kolumnie pod Łaskiem spotkanie sędziów. Seniorów i nie tylko. W ten sposób zainaugurowano w okręgu łódzkim cykl – mamy nadzieję – corocznych spotkań sędziów, zarówno w stanie spoczynku jak i na urzędzie. W spotkaniu wzięli udział przede wszystkim sędziowie łódzcy, ale nie tylko, bo wśród uczestników byli i sędziowie poznańscy, warszawscy, gdańscy, szczecińscy, w tym także członkowie Zarządu Fundacji. Spotkanie miało formułę otwartą, z zaproszenia skorzystali także bliscy sędziów.

Wszyscy chętni zjechali do ośrodka Columna Medica na obrzeżach Łasku pod Łodzią. Organizatorzy zapewnili nam już od piątku możliwość skorzystania z oferowanych przez ośrodek zabiegów SPA czy rehabilitacyjnych, na miejscu jest też basen z widokiem na las.

W sobotę członkowie Zarządu Fundacji przedstawili nam cele Fundacji, jej formy działania i zamierzenia, opowiadając m.in. o organizowanych spotkaniach, funduszu wsparcia sędziów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Przede wszystkim jednak zostaliśmy poinformowani o przebiegu prac nad realizacją kluczowego przedsięwzięcia Fundacji – tytułowego Domu Sędziego Seniora. Jako że najwięcej było słuchaczy z Łodzi, ze szczególnie życzliwym zainteresowaniem spotkała się informacja, że możliwe jest przekazanie działki pod budowę Domu w Łodzi. Lokalizację taką chwalili również uczestnicy z innych miast, z uwagi na położenie w centrum Polski Łódź wydaje się lokalizacją optymalną.

Organizatorzy zafundowali nam również ucztę intelektualną i duchową. W sobotnie popołudnie mieliśmy okazję wysłuchać ciekawego wykładu Pana Profesora Mirosława Wyrzykowskiego, sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Tematem wykładu były dylematy związane z miejscem Konstytucji w systemie prawnym i jej stosowaniem w trudnej dzisiejszej polskiej rzeczywistości. Wykładowi towarzyszyła żywa dyskusja, jako że sytuację w kraju mamy arcytrudną, a sędziowie, pomimo że w stanie spoczynku, interesują się życiem sądów i stanem wymiaru sprawiedliwości.

Sobotni wieczór uświetniło nam przepięknym koncertem popularnych standardów muzyki klasycznej i rozrywkowej wspaniałe „Czardasz Trio”. Muzycy okazali się prawdziwymi wirtuozami skrzypiec, gitary i akordeonu, a międzypokoleniowy repertuar zachwycił wszystkich.

Dwudniowe spotkanie zakończyliśmy w niedzielę zajęciami z terapeutką ze „Szkoły pleców”, która wyłożyła nam zasady dobrego traktowania kręgosłupa, uświadamiając, jak wiele błędów popełniamy w codziennym używaniu tego fundamentalnie ważnego „instrumentu” naszych ciał. Niby każdy z nas ma jakąś wiedzę na temat, jak należy siedzieć, jak dźwigać (jeśli już musimy ) ciężary, jaka pozycja jest najzdrowsza dla organizmu, a tu okazało się, że niejeden jeszcze błąd należy wyeliminować.

Wszystkie propozycje organizatorów okazały się trafione w dziesiątkę. Ogromną wartość tego „Spotkania po wokandzie” stanowiła także możliwość zobaczenia się w gronie dawno nie widzianym. Spotkali się bowiem, niekiedy po latach niewidzenia dawni sędziowie – patroni z dawnymi aplikantami, koleżanki i koledzy orzekający niejednokrotnie w tym samym gmachu, którzy po przejściu w stan spoczynku nie mieli możliwości kontaktów, czy którym zwyczajnie nie wystarczało czasu. Jako że sędzia w stanie spoczynku, jak każdy emeryt to człowiek niesłychanie zapracowany .

My, wszyscy uczestnicy, gorąco chwaliliśmy ideę takich spotkań, organizatorzy sprawili nam naprawdę ogromną radość tym pomysłem, za co tą droga wyrażam w imieniu wszystkich serdeczne podziękowania, z nadzieją na kolejne ‘Spotkania po wokandzie” za rok, a może wcześniej?

Barbara Rymaszewska
Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi
(już prawie w stanie spoczynku)

admin

admin has blogged 30 posts

One thought on “Po spotkaniu „Po wokandzie” 2019

  • Ewa T

    Super pomysł spotkaniowy. Szkoda że nie wiedziałam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *